چرا چوبی را که اصلاح حرارتی شده است (ترموود) انتخاب کنیم ؟

ترموود

 

خاستگاه این مدل چوب، کشور فنلاند است.

برای همین در بازار به آن چوب فنلاندی نیز می‌گویند و تمام ترموودها، وارد شده از این سرزمین هستند. بهترین نوع چوب فنلاندی، چوب کاج است. ترموود کاج فنلاندی، تراکم بالایی دارد و به خاطر داشتن تنوع در رنگ، از آن بیشتر در نمای ساختمان استفاده می‌شود.

انواع چوب ترموود

چوب ترموود برمبنای نوع درختی که از آن ساخته می شود (برگ سوزنی، پهن برگ)، هم دسته بندی می شود.

  • نوع اول Pine از درخت کاج ساخته می شود ( ترموود کاج فنلاندی)
  • نوع دوم Ash که از درخت زبان گنجشک ساخته شده و عرضه می شود. (ترموود زبان گنجشک کانادایی)
  • ترمووود درخت اسپروس

ترموود کاج فنلاندی

بیشتر از درختان برگ سوزنی مثل کاج و صنوبر ساخته می شوند.  چوب کاج درانحصارکشور فنلاند است و این کشور بهترین نوع این چوب را داراست. علت آن است که فنلاند دارای آب و هوای نیمه قطبی است و در این منطقه درخت های سرد سیری رشدی عالی دارند. خاک این منطقه بسیار مرطوب است. تابستان فرصتی عالی برای رشد درختان قطبی است. چون تابستان در این ناحیه کوتاه است درخت ها به سمت نور آفتاب مستقیم حرکت می کنند ؛ در این حالت درختان مستقیم به سمت آفتاب حرکت می کنند. همین دلیل باعث می شود این درختان بهترین نوع برای تهیه الوار باشند. درخت کاج دارای تنوع بسیار زیادی است دارای گونه های فراوانی است. این درخت که  همیشه سبز است جز نرم چوب ها محسوب می گردد و چوب آن بسیار سبک است و چگالی آن پایین است و همین عامل سبب این است که در نمای چوبی ساختمان کاربرد بیشتری داشته باشد. این نوع چوب دارای گره ۷ و ۸ است که برش عرضی یا طولی دارند و دارای ضخامت معین، برش های دارای تنوع بسیاری را جهت اجرا در کارهای مختلف ایجاد می کنند.

 

کاربرد ترموود کاج فنلاندی

چوب کاج به دو نوع بدون گره و دارای گره دسته بندی می گردند. چوب کاج گره دار دارای مقاطع متفاوتی است. ترموود دارای زبانه و فاق تحت عنوان کفپوش بکار برده می شود. چوب کاج بدون گره  پر استفاده ترین انواع ترموود است که در نما و محوطه باز استفاده می شوند. چوب بدون گره زیباترین نوع چوب است و دارای ارزش بالاتری نسبت به سایر نوع ها است. ترموود درخت کاج که برای چوب نمای ساختمان استفاده می شود، این ویژگی ها را دارد در برابر باران و باد نیز مقاومت خوبی نشان  دهد.

ترموود زبان گنجشک کانادایی

این نوع چوب از درخت های پهن برگ تهیه می شود. برگ های این درختان در فصل زمستان بطور کامل می ریزد و در تابستان دوباره رشد می کند. این چوب ها چگالی خیلی زیادی دارند یا فواصل بین مولکولیشان بالاست و بخاطر عدم گره های مرکزی بافت فوق العاده ای را دارا هستند. رنگ پوست تنه این درخت خاکستری روشن تا خاکستری سبز بوده و تنه آن دارای پوسته های فراوان است.

درخت زبان گنجشک دارای مقاومت بسیار زیادی است به همین دلیل در فضای شهری از کاربرد زیادی برخوردار است. زبان گنجشک از گروه سخت چوب ها بوده و بدون گره هستند. بخاطر استحکام و چگالی بالایی که دارند برای کارهای کفپوش و پله که  فشار بالاتری را تحمل می کنند، استفاده می شوند. این نوع چوب بدلیل سختی بالایی که دارند جلوی از دست دادن رطوبت از خود مقاومت بالایی نشان می دهند و عملیات ترمو به خشک شدن کامل چوب نمی انجامد. به همین علت استفاده از این نوع چوب برای نمای خارجی توصیه نمی شود. چوب زبان گنجشک بدون گره است .

 ترمووود درخت اسپروس

چوب درخت اسپروس با توجه به اینکه از درختان برگ سوزنی بوده جزو نرم چوب ها به حساب می آید. گره های درخت اسپروس حالت نقطه ای دارند و در طول چوب با حالت نامتوازن تکرار می شوند. درخت سوزنی برگ همانند کاج و اسپروس بخاطر توانایی ذاتی و ویژگی های اصلی آن مثل رشد صاف و عمود برای به کار بردن آن در الوار قابلیت زیادی دارند. از دلایل اصلی که درختان کاج رشد عمودی دارند وضعیت آب  وهوایی فنلاند است. در ناحیه نیمه قطبی فنلاند زمستان طولانی و تابستان ها کوتاه هستند که سبب می شود فصول رشد کوتاه باشد و به این علت درخت ها فرصت دارند تا رو به آفتاب رشد کنند و دارای تنه های صاف و عمود گردند.

چوب یکی از پرکاربردترین این عناصر می باشد. حس زیبایی و آرامش و طبیعی بودنی که از چوب به ما منتقل می شود باهیچ کدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نیست. امروزه مصالح نوین چوبی نظیر ترموود باعث شده تا معماری سازه ها رنگی دوباره بگیرد و به جسم سرد ساختمان ها روحی گرم ببخشد. در این مقاله به بررسی ترموود به عنوان جدیدترین مصالح نوین ساختمانی می پردازیم.

ترموود چیست؟

ترمووود یا چوب حرارت دیده یک فرآیند تیمار چوب است که با اعمال بخار آب و عملیات حرارتی باعث دوام و ماندگاری چوب می شود. در این فرآیند بسته به کیفیت چوب، مقدار و رطوبت اولیه بین 48 تا 96 ساعت به طول می انجامد.

 

این فرآیند حرارتی را می‌توان به 3 فاز تقسیم نمود:

 

فاز نخست: در ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه حرارتی قرار داده و ابتدا تا 100 درجه سانتیگراد و سپس تا 130 درجه تحت شرایط خاص، دما داده که این امر باعث خشک شدن و کاهش رطوبت چوب می‌گردد.

فاز دوم: در این مرحله چوب را همچنان تحت شرایط خاص در دمای 180 تا 220 درجه سانتیگراد قرار داده تا کلیه صمغ و رطوبت باقی مانده در چوب به حدود صفر درصد برسد. چوب‌های کاج ساعت‌های مشخصی را در این مرحله باقی میمانند تا مرکز آن نیز به رنگ قهوه ای روشن درآید.

فاز سوم: درمرحله پایانی، چوب را به آرامی خنک و سرد کرده تا دمای آن به حدود 100 درجه سانتیگراد برسد. برای این فرآیند از پاشیدن آب و بخار آب برای خنک نمودن استفاده میکنند تا چوب به دمای محیط برسد و دراین مرحله چوب مقداری جذب رطوبت می‌کند و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 درصد برسد.

 

در طی این مراحل اکثر خصوصیات منفی چوب از بین می رود:

 

  • زنجیره های سلولزی چوب به دلیل دمای بالایی که به آن تحمیل می شود ازبین می رود.
  • اسید های چوب تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود.
  • بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر است.
  • پس از این فرایند چوب در مقابل سرما، گرما، بارندگی، رطوبت، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم می شود.

 

ترموود بسته به کیفیت چوب اولیه و شرایط ترمو شدن آن در مقابل شرایط جوی از قبیل برف، باران، رطوبت محیطی، خشکی هوا و سرما به شدت مقاوم است. به همین دلیل است که ترمووود یکی ار بهترین متریال‌ها جهت استفاده در شرایط از محیطی، نمای ساختمان و حتی در کف تراس و یا استخر است .در صورتیکه به ذرات روغن آلوده شوند به راحتی میتوان آنها را شست و تمیزی را به ظاهرشان هدیه داد. استفاده از ترمووود به حدی زیاد شده که میتوان حتی دیوارهای خانه را با آن تزیین کرد و فضایی دلنشین و گرم به دکوراسیون خانه هدیه داد.

بالا