نگهداری گیاهان آپارتمانی

نگهداری گیاهان آپارتمانی

با رعایت اصول نگهداری گیاهان آپارتمانی میتوانید طراوت را مهمان خانه هایتان کنید.  

 

 نگهداری گیاهان آپارتمانی به چه صورت می باشد

 

 نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیار ساده است و هر شخص علاقه مند به گیاه می تواند با زحمتی اندک و با بکارگیری چند نکته، ساده از گیاهان خود نگهداری کند.

دریافت آب کافی، نور کافی جز اصول اولیه نگهداری گیاهان آپارتمانی بشمار می آید.

 

نکاتی مهم برای نگهداری گیاهان آپارتمانی

 

 •  باید به مقدار کافی و با دفعات مورد نیاز گیاه آبیاری شود، قطعاً مرطوب بودن دائمی خاک برخی از گیاهان موجب از بین رفتن آن می شود. 
 • گیاه به مقداری که نیازمند دریافت آب می باشد نیاز به هوا نیز دارد.
 • برخی از گیاهان موقتی هستند و عمر کوتاهی دارند، مانند مینا.
 • در فصل زمستان فضای اتاقی که در آن گیاهان خود را نگهداری میکنید را مرطوب سازید.
 • وقتی گیاهان را به اصطلاح گروه بندی کنید و کنار هم قرار دهید بهتر رشد می کنند.
 • بعد از مدتی زمان یک یا دو سال گیاه چهره ی بیمار گونه به خود میگیرد که این مشکل با تعویض گلدان حل خواهد شد.
 • با توجه به نیاز فیزیولوژی و یا همان خواهش گیاه آن را در محل مناسبی قرار دهید.

 

نگهداری گیاهان آپارتمانی با غبار پاشی گیاهان آپارتمانی 

 

غبارپاشی علاوه بر تامین رطوبت، برگ های گیاه را تمیز می نماید.

غبار پاشی یکی از اصول نگهداری گیاهان آپارتمانی می باشد که باید با رعایت اصول خود پیش برود،  قطرات آب آبیاری و غبارپاشی به جا مانده روی اندام های گیاهی نور آفتاب را مانند ذره بین از خود عبور داده و باعث ایجاد لکه سوخته می گردد بنابراین غبارپاشی را حتماً در سایه انجام دهید.

آبیاری و غبارپاشی را همیشه با آب ولرم انجام دهید، آب غبارپاشی و آبیاری نباید زیاد از اندازه سرد یا گرم باشد. درجه حرارت چایی سرد شده بهترین معرف دمای آب آبیاری و غبارپاشی است.

 

نگهداری گیاهان آپارتمانی با در نظر گرفتن درجه حرارت مناسب جایگاه گیاه

 

بهترین درجه حرارت برای گیاهان آپارتمانی درجه حرارتی است که انسان در آن احساس خنکی نماید، به طور کلی بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد بهترین درجه حرارت برای گیاهان آپارتمانی است.

تابش مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه ،برگ ها را می سوزاند به هیچ وجه گیاهان را از معرض تابش مستقیم قرار ندهید. هرگز گیاه خانگی را روی رادیاتور، شوفاژ و یا حتی نزدیک آن قرار ندهید.

در هنگام خرید، مشخصات و احتیاجات حرارتی، رطوبتی، نور، آبیاری و تغذیه گیاه را از گلفروشی سوال نمایید.

در شب های سرد زمستان گیاه را بین پرده و شیشه پنجره محبوس نکنید. تماس برگ ها با شیشه سرد باعث یخ زدگی و سیاه شدن آنها می گردد.

 

نگهداری گیاهان آپارتمانی با دریافت نور کافی گیاه

 

گیاهانی که از یک سمت نور می بینند برای جلوگیری از به هم خوردن شکل گیاه و یا استفاده تمام گیاه از نور خورشید، باید گلدان را هر چند وقت یکبار بچرخانید.

گیاهانی که دارای برگ رنگی هستند و همچنین واریته های برگ ابلق از گیاهان برگ سبز یکدست نیاز بیشتری به نور دارند.

 

 دیگر اصولی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی با اهمیت است 

 

 • از گل فروش، گیاه ریشه پر تقاضا کنید و این بدان معنا است که گیاه مدت زیادی است که در آن گلدان قرار دارد. تعویض گلدان زمانی عملی است که گیاه ریشه پر باشد.
 • یکی از علائم فرارسیدن تعویض گلدان خروج ریشه از سوراخ ته گلدان و کنده شدن رشد گیاه است.
 • گیاهان رنگین برگ برای حفظ و توسعه رنگ های خود نیاز بیشتری به تغذیه مصنوعی و خاک غنی از مواد غذایی دارند.
 • خاک باغچه به تنهایی خاک مناسبی برای گیاه خانگی نیست و در صورت استفاده، آن را با ماسه و خاک برگ مخلوط نمایید.
 • اگر خرید گیاهان گلدار مدنظر شماست، گیاهانی را انتخاب نمایید که غنچه های بیشتری داشته و تعداد کمتری از آنها شکفته باشند.
 • برای داشتن گیاهانی زیباتر و شاداب تر همیشه باید برگ های پیر یا در حال خشک شدن و زرد و همچنین گل های پژمرده را حذف کنید.
 • گیاهان بالارونده و خزنده نیاز به قیم دارند. قیم را همرنگ برگ ها انتخاب کنید و در فرو بردن آن مواظب ریشه های گیاه باشید. البته در هنگام تعویض گلدان، بهتر است ابتدا قیم را در گلدان قرار داده و سپس اقدام به کاشت گیاه نمایید.
 •  از مود براق کننده شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه برگ ها می گردند، حتی الامکان استفاده نکنید در صورت نیاز با یک تکه اسفنج مرطوب برگ ها را پاک و تمیز نمایید.برای گیاهان سالم و زیبا همچنین داشتن فضایی شاداب و روح انگیز باید تمامی موارد نگهداری گیاهان آپارتمانی را یک به یک اعمال نمود.

 

برخی از گیاهان آپارتمانی عبارتند از:

 

 • پاچیرا
 • آرالیا
 • سیکاس
 • پیرومیا برگ چروک
 • گل خورشیدی
 • مارچوبه زینتی

 

مواردی که حتما باید قبل از خرید گیاهان آپارتمانی مورد توجه قرار بگیرد

 

گیاه و استراحت زمستانی

گیاه جهت بهینه سازی و باز سازی بافت های خود در فصل سرما به اصلاح در خواب زمستانه رفته و فعالیت های محیطی آن به حداقل می رسد که با توجه به این فرایند می توانند شرایط خود و بافت های خود رابهینه سازی و بروزرسانی کند.

 

سبزینگی همیشگی گیاه 

جهت انتخاب گیاهان آپارتمانی ابتدا باید مورد مصرف آن را مورد توجه قرار داد و با عنایت به محل قرارگیری گیاه در فضای محل زندگیمان می توانیم گیاهانی را انتخاب کنیم که در تمام فصول سال سبزینه های خود را حفظ نماید و خزان در آنها وجود نداشته باشد.

 

تغییر در رفتار و شکل ظاهری 

ما در ابتدا باید بدانیم گیاهان سبز همانند انسان ها نیاز به رسیدگی و مدیریت دارند و می بایست به خواسته های آنها در زمان مشخص رسیدگی کرد گیاه همانند انسان ها نیاز خود را از طریق تغییر در رفتار و شکل ظاهری نشان می دهند که این مهم می بایست مد نظر ما قرار گیرد.

 

هزینه گیاه 

جهت انتخاب گیاه می بایست در ابتدا به طراحی داخلی محل عنایت ویژه ای داشت لازم به توضیح است بر خلاف باور های غلط حتما نباید با پرداخت هزینه های گزاف پوشش گیاهی محل زندگی را تامین کرد که این موضوع می تواند در صورتی که گیاهان مناسب آن محل نباشد. باعث هدر رفت هزینه خواهد شد.

 

نکته قابل توجه در این موضوع است که بر خلاف باور عموم گیاهان ارزان قیمت تناسب بیشتری و ماندگاری بیشتری با محیط داخلی دارند که این موضوع می بایست مد نظر طراحان و مجریان فضای سبز قرار گیرد.

 

در آینده به انواع گیاهان آپارتمانی به همراه، نحوه ی تکثیر آن ها خواهیم پرداخت.

  گیاهان نامبرده را می توان در زیبا سازی تراس یا تراس سبز بکار برد برای دریافت مشاوره با کارشناسان شرکت مهندسین مشاور فلات سبز تماس بگیرید.  

بالا
باز کردن چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
MENU
مهندسین مشاور فلات سبز