محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی

محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی

 

محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی یکی از انواع محوطه سازی می باشد.

 

باغ ژاپنی

 

هنر و معماری مردمان اسیای دور از همان ابتدا زبان زد بود.

باغ سازی و محوطه سازی در کشورهای اسیای شرقی  قدمتی طولانی دارد، حتی در برخی از این کشورها  قدمت برخی باغ ها به شروع پیدایش تاریخ باز میگردد.

باغ های ژاپنی که سبکی متدوال از مردم آن منطقه می باشد  در ابتدا توسط بودایی ها ساخته شد، که برای آن ها مکانی بود برای آسایش و ساخت مجدد روان  و رهایی از ذهن و همچنین لذت بردن از طبیعت.

در آن زمان باغ های ژاپنی در اطراف صومعه ساخته می شد و از طراحی خیلی ساده ای برخوردار بود ولی کم کم این طراحی ها تکمیل شدند و عناصر جدیدتری به آن اضافه گردید.

یکی از طراحی های اولیه ی باغ ژاپنی سبک  باغ بهشت است که دارای بخشهایی است که توسط دالان هایی بهم متصل می شوند.

محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی بیشتر در بین مردمان مشرق زمین به چشم می خورد.

 

 

 


المان هایی برای محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی

 

  • کف سازی با  شن و ماسه

شن و ماسه در سایز های کوچک و بزرگ برای کف سازی باغ ژاپنی بسیار پرکاربرد می باشد در این روش بیشتر تلاش می شود که باغ با طبیعت هماهنگ تر بنظر برسد.

 

  • پوشش گیاهی

درخت افرا از معروف ترین و زیباترین پوشش های گیاهی باغ های ژاپنی می باشد و استفاده از آن در محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی بسیار چشم نواز خواهد بود.

رنگ برگ های درخت افرا نارنجی ، شرابی و صورتی می باشد، در فرهنگ ژاپنی رنگ قرمز شاخص  انرژی و نشاط است.

بنابراین وجود این رنگ در محوطه سازی سبک نامبرده بسیار شاخص خواهد بود.

درختان پر از شکوفه، خزه رویده روی تنه درختان و درختان گیلاس ترکیب بی نظیر است که در باغ ژاپنی به چشم می خورد.

با توجه به اینکه باغچه های ژاپنی باید بسیار نزدیک به المان های طبیعی ساخته شوند حتی به کاشتن و هرس کردن گیاهان نیز باید توجه نشان داد، حتماً طوری باشند که رشد آن ها را طبیعی جلوه دهد.

 

  • سنگ 

سنگ ها از جمله المان هایی هستند که نزد ژاپنی ها بسیار مقدس می باشند، حتی برایذ آنها از درختان نیز پر اهمیت تر می باشند و جز ساختار اصلی  باغ بشمار می روند.

در محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی از سنگ ها به عنوان نمادهای اصلی همانند  اژدها یا ببر استفاده می شود و طوری روی زمین اجرا می شوند که بیننده  حس کند از قبل در همان محل وجود داشته است.

 

  • آب 

آب بیانگر گذر زمان است و در محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی میتوان از استخر، برکه و یا آب نما استفاده کرد.

حتی می توان با اجرای دو یا چند نهر و اعمال کانال هایی در درون آن ها جریان زیبای آب را به نمایش گذاشت.

یکی از محبوب ترین المان ها در محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی آب می باشد، صدای چکیدن قطره های آب از زیباترین نت های طبیعت می باشد که آرامش و رهایی را برای ما به ارمغان می آورد.

 

  • پل

اجرای پل برروی آب به ادامه زندگی پس از مرگ، فنا ناپذیری و بهشت  دلالت دارد و از طرفی بخشی از باغ  را به بخشی دیگر متصل می کند.

 

  • دروازه 

دروازه به منظور گذر از مرحله ای و وارد شدن به مرحله ای دیگر می باشد.

 

  • فانوس ها

فانوس ها در ابتدا به صورت فلزی توسط چینی ها ساخته شد که برای ورود به عباتگاه ها از آن استفاده می شد که بعد ها با ساختن فانوس های گرانیتی در محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی مورد استفاده قرار گرفت.

 

سه اصل در طراحی باغ ژاپنی

  • عدم تقارن
  • تعادل
  • اقتباس از محیط

 

عدم تقارن

در محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی هیچگونه تقارن و خط مستقیمی وجود ندارد، اشکال هندسی در آن به چشم نمی خورد فقط خطوط منحنی دیده می شود.

تعادل 

به منظور اصولی و متعادل قرار دادن المان ها در کنار هم از برجسته شدن یک عنصر نسبت به عنصری دیگر جلوگیری می کند.

اقتباس از محیط 

یک کوه ویا یک درخت قدیمی از نمونه های زیبای طبیعت هستند که اجرای باغ ژاپنی در کنار آن می تواند زمینه ساز مناسبی برای طراحی یک باغ ژاپنی باشد.

 

 

به طور کلی اگر اهل تمرین های یوگا و تمرکز ذهنی  هستید پیشنهاد شرکت مهندسین مشاور فلات سبز برای محوطه سازی باغ ویلا ی شما اجرای چنین سبکی می باشد.

که در تعطیلات پایان هفته در یک فضایی فوق العاده و کاملاً خصوصی به تمرین سکوت و ذهن آگاهی بپردازید.

شرکت مهندسین مشاور فلات سبز مشاور، طراح و مجری کلیه سبک های محوطه سازی، برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت مهندسین مشاور فلات سبز تماس حاصل نمایید.

بالا
باز کردن چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
MENU
مهندسین مشاور فلات سبز