فواید کشت هیدروپونیک

فواید کشت هیدروپونیک

فواید کشت هیدروپونیک

 

فواید کشت هیدروپونیک عبارتند از: عملکرد بالا، نیاز به نیروی کار کم، عدم نیاز به رعایت تناوب کشت، کنترل علف های هرز، یکنواختی رشد گیاهان، حداقل اتلاف آب، عدم رقابت گیاهان برای آب و عناصر غذایی، امکان اعمال تأمین مواد غذایی متناسب با نیازهای گیاهان، استفاده کمتر از مواد شیمیایی و در نتیجه سالم بودن محصولات کشاورزی .

 

 

چرا کشت هیدروپونیک؟

 

تأمین مواد غذایی برای جمعیت رو به رشد کشور، لزوم رسیدن به خودکفایی در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی ایجاب می کند، میزان تولیدات بخش کشاورزی کشور افزایش یابد.

با بررسی های انجام شده به این مهم دست یافته ایم که یکی از مهمترین فواید کشت هیدروپونیک قابلیت کشت هر محصول در هر فصل سال می باشد.

معمولا به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور عزیزمان ایران ما نمیتوانیم محصولات فصول گرم سال را در فصول سرد سال داشته باشیم و همچنین نمیتوانیم محصولات شمال کشور را در جنوب کشور کشت کنیم،  بنابراین استفاده از سیستم کشت هیدروپونیک بسیار کارآمد به حساب می آید.

لازمه این امر تغییر در سیستم ها و روش های کشاورزی سنتی از جمله کشت های خاکی و باز(کشت در مزرعه و باغ) و جایگزین نمودن روش های نوین و پربازده همچون کشت هیدروپونیک است.

مزیت دیگر این سیستم ، قابلیت اجرا و استفاده از آن در سطوح مختلف اعم از سطوح وسیع گلخانه ای به شکل تجاری و سطوح کوچک خانگی است.

 

در چه مکانی میتوان کشت هیدروپونیک انجام داد؟

 

یکی دیگر از فواید کشت هیدروپونیک این است که در اکثر محیط های خانگی حتی با استفاده از فضاهای بلا استفاده نظیر پشت بام های منازل، درون ساختمان ها، پارکینگ ها و … نیزمی توان به راحتی محصولات مورد نیاز را به صورت ارگانیک تولید نمود.

 

انواع کشت هیدروپونیک 

 

  • کشت مدار باز 
  • کشت مدار بسته 
  • کشت در مه 
  • کشت غیر متحرک

 

روش تولید غذا

 

نظر به وجود محدودیت های منابع آبی و پایین آمدن کیفیت خاک، تولید محصولات کشاورزی و منابع غذایی برای تأمین نیازهای جمعیت در حال رشد مستلزم استفاده از روش ها و راهکارهای نوین و پربازده جهت تولید بیشتر و با کیفیت تر است.

بنابراین کشورهای مختلف درصددند با رشد، توسعه و رسیدن به حداکثر تکنولوژی، صنعت و کشاورزی ضمن خودکفایی، نیازهای اساسی جامعه خود (غذا) را تأمین نمایند.

از جمله روش های مؤثر در این زمینه، تولید و کشت گیاهان به روش هیدروپونیک است.

چنانچه شرایط رشدی مطلوب و عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان ضمن اعمال مدیریت باغبانی صحیح تأمین شود، هیدروپونیک می تواند به عنوان یک روش تولید غذا پیشنهاد و عملی شود.

 

در مقالات قبل به کاربرد ها و سایر فواید کشت هیدروپونیک پرداخته ایم.

 

 

بالا
باز کردن چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
MENU
مهندسین مشاور فلات سبز