انواع گیاهان آپارتمانی

انواع گیاهان آپارتمانی

انواع گیاهان آپارتمانی می توانند در داشتن یک فضای ناب به ما کمک کنند.

 

 

گیاهان آپارتمانی

 

 

در زندگی شهری امروز جهت تلطیف فضای زندگی و روح می بایست در طراحی های داخلی به ایجاد فضای سبز نیز فکر کرد تا بتوان با ایجاد و احداث چنین فضا هایی هم به مسئولیت مدنی خود در جامعه ایفای نقش کنیم و هم کمک شایانی به روح و روان افراد خانواده خود کنیم.

با یک طراحی بی نظیر و بکاربردن انواع گیاهان آپارتمانی می توان محیطی زیبا و سر زنده در خانه یا محل کارمان داشته باشیم.

شرکت مهندسین مشاور فلات سبز در این گفتار می خواهد شما عزیزان را با تعدادی از انواع گیاهان آپارتمانی که معمولاً خواستگاه آنها فضای داخلی می باشد آشنا نماید.

 

 

چند مورد از انواع گیاهان آپارتمانی :

 

در این مبحث علاوه بر انواع گیاهان آپارتمانی به طریقه نگهداری و همچنین تکثیر آنها نیز می پردازیم:

 

پوتوس

 

یکی از انواع گیاهان آپارتمانی، پوتوس می باشد، پوتوس گیاهی است بسیار مقاوم جهت فضاهایی که دارای نور کم می باشد همچنین یکی از قابلیت های آن تصفیه هوا و ایجاد اکسیژن در محل می باشد نکته قابل توجه این است که تکثیر آن بسیار ساده و حتی برای کسانی که علم کشاورزی را ندارند نیز قابل استفاده می باشد.

نگهداری پیتوس: جهت نگهداری فقط باید آبدهی و کود دهی آن در زمان مقرر به طور مرتب توجه ویژه ای داشت بسیار مقاوم است و نسبت به آفات قابلیت دفاعی بالایی دارد.

نحوه تکثیر پیتوس:  برش عرضی و قرار دادن آن در ماسه خیس می توان آن را تکثیر نمود.

 

عبایی

 

گل عبایی گیاهی است شمشیری شکل و بسیار مقاوم در برابر کم نوری ، آفات و کم آبی، قابلیت آین را دارد که در چهار فصل سبزینگی خود را حفظ نماید و همیشه فضای ما را به صورت سبز نگه دارد.

نگهداری عبایی: آبدهی این گیاه با توجه به مکان نگهداری آن گیاه مشخص می شود.

تکثیرعبایی: همچون پیتوس بسیار ساده است و با برش عرضی و قرار دادن آن در ماسه خیس می توان آن را تکثیر نمود و مقدار آن را در سرانه فضای سبز منزل افزایش داد.

 

برگ گندمی

 

برگ گندمی به عنوان یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی گیاهی است مقاوم به نور کم و همچنین مقاوم نسبت به جریانات محیطی که نیاز آبی آن بسیار پایین می باشد.

برگ گندمی دارای دو واریته ی ابلق و ساده می باشد که در واریته ابلق تلفیق برگ زرد و سبز بسیار چشم نواز است.

نگهداری گندمی: می بایست همچون گیاهان دیگر که در مورد فوق نیز ذکر گردیده است صرفاً با توجه به شرایط محیطی به زمان و نیاز آبیاری آن توجه کرد  هر از چندگاهی خاک گیاه را تقویت کرد تا گیاه بتواند ریز المان ها را دریافت می کند. 

نحوه تکثیر گندمی: توسط ریزوم هایی است که از پایه مادر رشد می نمایند، با قرار گرفتن این ریزوم ها در آب یا ماسه سریعا ریشه داده و پس از مدت کوتاهی خود این ریزوم ها تبدیل به یک گیاه مستقل والد می گردداز این رو این گیاه بسیار مناسب برای فضای سبز داخلی و دیوار سبز، طراحی داخل منزل اجرا می گردد.

 

برگ انجیری

 

برگ انجیری گیاهی است که می تواند به صورت درختچه در محل های داخلی منزل قرار گیرد، برگ انجیری به عوامل محیطی رفتار و کنش جالبی دارد شیار های روی برگ آن نشان دهنده تنش های آبی این گیاه می باشد.

از این رو هر چقدر مقدار آبیاری دقیق تر باشد تعداد شیار ها افزایش می یابد و برگ انجیری در برابر کمبود نور مقاومت بالایی دارد.

نگهداری این گیاه، با آبیاری به موقع و کود دهی هر چند وقت یکبار می توان گیاه شاداب و همیشه سبز در منزل خود خواهیم داشت.

 

گل خورشیدی

 

گل خورشیدی یکی از انواع گیاهان آپارتمانی می باشد که نیازمند فراوان به نور خورشید است و داخلی است، همانطور که از اسم آن پیداست این گیاه شبیه به خورشید، در منازل ما می درخشد.

لازم به ذکر است این گیاه دائمی نیست و به صورت فصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر این گیاه را در فصول گرم سال استفاده می نمایند. این گیاه در زمستان و پاییز دچار خزان خواهد شد و عمر آن به پایان می رسد.

نگهداری گل خورشیدی : نگهداری گل خورشیدی برای افراد عامه نیز بسیار ساده است و نیازمند علم خاصی نیست.

 

کورتون

 

زیبایی و درخشش آن بیشتر به رفتار رنگ آن بستگی دارد.

کورتون گیاهی است ابلق.

هر آنچه در کنار نور باشد رنگ آن بیشتر به سمت بنفش کبود می رود.

هر آنچه از آفتاب دورتر باشد رنگ آن به سمت سبز می رود که در این بازه رنگی ما شاهد ایجاد رنگ های تلفیقی بسیار زیبایی می توانیم بود که به جرات می توانیم بگوییم که مانندی ندارد.

معمولا کورتون را می توان به صورت درختچه و دیوار سبز مدولار مورد استفاده قرار داد.

نگهداری گیاه کورتون: کورتون نسبت به جریانات باد بسیار حساس بوده و در جریانات باد شدید نباید قرار بگیرد.در هوای مدیترانه و استوایی ماندگاری بیشتری دارد و فضای دارای رطوبت و نور کافی را برای آن در نظر گرفت.

به غیر از این موضوع باید توجه ویژه ای به تغذیه و آبیاری آن نمود.

 

مارچوبه

 

مارچوبه گیاهی است بوته ای که می تواند هم در فضاهایی که به عنوان آشپزخانه های مدرن از آن اسفاده نمود و هم در دیوار های سبز می توان از آن بهره برد.

نیاز نوری این گیاه مانند کورتون بسیار زیاد است و رفتار آن نیز مانند کورتون می باشد.

 

سیکاس

 

سیکاس یکی از انواع گیاهان آپارتمانی که مناسب برای فضای بیرونی است.

این گیاه در فضای داخلی دچار آفت می شود و نیازمند نور فراوان و آب کم می باشد.

بیشتر در مناطق استوایی می توان آن را کشت کرد و باید نور زیاد و آب کم را به آن هدیه کنیم، چیدمان برگ های سیکاس به صورت حلقوی می باشد و با میزان طبقات آن سن گیاه را می توان حدس زد.

در خصوص سیکاس هر چه فواصل حلقه ها کمتر باشد و برگ ها بزرگتر و پهن تر به این معناست که این گیاه توانسته است نیاز اولیه خود را از محیط اطراف برداشت نماید.

و برعکس این نشانه ها گویای این است که مانتواسته ایم شرایط و فضای مناسبی را برای رشد و نمو گیاهان فراهم نماییم.

 

شاید برای شما جای سوال باشد که چگونه با نگاه به یک برگ ساده نیاز گیاه را متوجه شد؟

که ما پاسخمان برای شما این است که گیاه مانند یک موجود زنده با ما صحبت می کند.

 

دراسینا

 

سوزنی برگ با برگ های آبشاری که در نگاه اول بسیار شیبه به گیاه گندمی می باشد.

 جالبتر این است رفتار ها و خواستگاه های آن نیز شبیه گندمی می باشد با این تفاوت که ما دراسینا دارای یک محور خشبی هستیم که این موضوع در گندمی رویت نمی گردد، نحوه نگهداری همانطور که گفته شد همانند گندمی می باشد.

این گیاه مناسب برای انواع دیوار سبز می باشد.

 

شرکت مهندسین مشاور فلات سبز مشاور، طراح و مجری در زمینه روف گاردن (بام سبز)، انواع گرین وال ها ( دیوار های سبز)، تراس گاردن ( تراس سبز) و همچنین محوطه سازی.

 

برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

بالا
باز کردن چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
MENU
مهندسین مشاور فلات سبز